Pozvani predavači

prof. dr. sc. Pier Paolo Balladelli, dr. med.
Bologna, Italija

Pier Paolo Balladelli bivši je viši časnik Ujedinjenih naroda, WHO-a, PAHO-a i član Talijanske liječničkog zbora – Bologna.

Svoju 38-godišnju međunarodnu karijeru proveo je u političkim poslovima, diplomaciji, održivom razvoju, javnom i globalnom zdravstvu, zdravstvenim sustavima, medicinskoj antropologiji, prevenciji sukoba i humanitarnim poslovima.

Dr. Balladelli je doktorirao s pohvalom na Sveučilištu Alma Mater u Bologni s tezom o politici statistike. Na istom je sveučilištu završiočetverogodišnji poslijediplomski studij Higijene i preventivne medicine s temom Zdravstvena ekonomija.

Dr. Balladelli je do danas radio na sljedećim pozicijama:

  • Subregionalni direktor PAHO-a – Južna Amerika (SAM), 2021-22
  • Stalni koordinator Ujedinjenih naroda u Angoli od 2015 do 2020
  • Regionalni direktor WHO-a za Sirijsku krizu u Ammanu, Jordan (2013)
  • Predstavnik PAHO-a/WHO-a u Angola, Argentini, Kolumbiji, Hrvatskoj, Guatemali i Venezueli
  • Državni direktor za talijansku suradnju u Ugandi, Boliviji i Ekvadoru.

Njegova područja istraživanja uključuju održivi razvoj, humanitarnu pomoć, prevenciju sukoba i posredovanje, diplomaciju, globalna javna dobra, autohtone sustave.

Akreditiran kao stalni koordinator UN-a (Surrey London 2008.).

Akreditiran kao humanitarni koordinator UN-a, sudjelovao je na treninzima na visokoj razini o međunarodnom humanitarnom pravu i humanitarnom posredovanju (Ženeva 2007.-2010.).

Godine 2008. na Imperial Collegeu u Londonu bio je član američke grupe za matematičko modeliranje pandemije HIV-a.

Govori engleski, portugalski, španjolski, andski kečua i francuski, talijanski (materinji jezik).

Dr. Balladelli je objavio udžbenik o etnomedicini: Balladelli P. [Between the magic and the natural – Spanish’, Abya Yala, Ecuador, (1988.) i niz znanstvenih članaka.

Tea Burmaz, dr. med.
Venecija, Italija

Tea Burmaz je rođena 1969. godine u Splitu gdje je završila osnovnu i srednju školu. S 18 godina upisala je Medicinski fakultet Sveučilišta u Trstu na kojem je diplomirala u travnju 1996. godine.

Od 1997. do 2019. godine povremeno je radila u općim pedijatrijskim ambulantama. Od veljače 1998. do svibnja 2000. pohađala je Master in Mother and Child Health, (MCH) na IMIP – Institutu za majku i dijete iz Pernambuca, Recife, Brazil. Program se bavi javnozdravstvenim temama vezanim uz zdravlje majke i djeteta. Magistarska disertacija evaluirala je lokalni projekt usmjeren na smanjenje smrtnosti dojenčadi i nosila je naslov Procjena utjecaja projekta Salva-Vidas na aktivnosti zdravstvenih radnika u zajednici u dva ruralna okruga Pernambuco.

Od 2000. do 2006. bila je članica znanstvenog odbora ONLUS-a (neprofitne organizacije) CSB Centro per la Salute del Bambino (Centar za zdravlje djece) koju je u veljači 1999. osnovala skupina stručnjaka koji rade na području zdravlja djece.

U razdoblju od 2001. do 2005. godišnje je surađivala na poslijediplomskom usavršavanju iz tropske medicine i međunarodnog zdravlja Klinike za infektivne i tropske bolesti, Spedali Civili, Sveučilište u Bresciji, Italija.

U kolovozu 2001. preselila se u Albaniju gdje je radila za dvije talijanske nevladine organizacije kao savjetnica.

Od 7. do 28. srpnja 2003. je boravila u Almatyu, u Kazahstanu, gdje je suvodila tečaj za planiranje odgovarajuće perinatalne skrbi namijenjen donositeljima odluka u zdravstvenim politikama sljedećih zemalja: Kazahstan, Uzbekistan, Tadžikistan i Kirgistan.

Od srpnja 2011. do srpnja 2016. je bila na specijalizaciji iz higijene i preventivne medicine na Sveučilištu u Padovi, Italija.

U listopadu 2016. počela je raditi kao specijalistica javnog zdravstva na Odjelu za prevenciju, Jedinica za higijenu i javno zdravstvo, u Veneciji, Italija. Glavne aktivnosti Odjela za prevenciju odnose se na pitanja javnog zdravlja kao što su imunizacija, kontrola zaraznih bolesti, javnozdravstvena komunikacija, pripravnost za hitne slučajeve, promicanje zdravog načina života, upravljanje prijetnjama okolišu i preventivne mjere za putnike.

Tečno govori talijanski, engleski, portugalski te poznaje osnove španjolskog, makedonskog i slovenskog jezika.

izv. prof. dr. sc. Sead Karakaš, dr. med.
Travnik, Bosna i Hercegovina

Rođen 10.07.1961. godine u Pljevljima, gdje završava osnovnu i srednju školu. Diplomirao, magistrirao i doktorirao na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Posjeduje izbor u naučno-nastavno zvanje izvanredni profesor na predmetu Epidemiologija na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Zenici (2020.) i naučno-nastavno zvanje izvanredni profesor na užu naučnonastavnu oblast: Javno zdravstvo i preventivna medicina na Univerzitetu Vitez (2020.). U nastavi je počev od 2007.godine. Angažiran i na Univerzitetu u Bihaću – na predmetu Opšta epidemiologija i Epidemiologija (2012.-2016.), kao i na Univerzitetu Tuzla- na predmetu Biostatistika (2014.-2016.)

Mentor na četiri doktorska rada, 12 magistarskih i više od 30 diplomskih i završnih radova. Autor je četiri univerzitetska udžbenika i više od 50 izvornih naučnih i stručnih radova objavljenih u različitim naučnim časopisima u zemlji i inostranstvu. Bio je predsjednik i član Upravnog odbora Udruženja specijalista javnozdravstvenih disciplina Federacije BiH (2014.-2017.; 2017.-2021.), predsjednik sekcije epidemiologa Federacije BiH.

Bio je predsjednik ili član organizacijskog i naučnog odbora nekoliko domaćih i međunarodnih konferencija. Počev od 1999. godine učestvovao u gotovo svim preventivno-promotivnim Programima na nivou Federacije BiH. Pokrenuo je nekoliko vrlo značajnih projekata za nivo kantona. Aktivno je participirao na brojnim naučnim konferencijama u zemlji i inostranstvu. Odlukom o formiranju i početku rada Zavoda za javno zdravstvo Srednjobosanskog kantona – Travnik (2002), biva imenovan za prvog direktora i tu funkciju obavlja i danas.

prof. dr. sc. Mario Poljak, dr. med.
Ljubljana, Slovenia

Prof. dr. sc. Mario Poljak, dr. med., specijalist kliničke mikrobiologije, je profesor mikrobiologije i imunologije i voditelj laboratorija za molekularnu mikrobiologiju na Institutu za mikrobiologiju i imunologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Ljubljani, Slovenija.

Bio je predsjednik Europskog društva za kliničku mikrobiologiju i infektivne bolesti (ESCMID) od 2016. do 2018. i član Izvršnog odbora istog Društva od 2012. do 2020. ESCMID ima više od 9.000 članova iz svih europskih zemalja i sa svih kontinenata i organizira najveću svjetsku konferenciju u području infekcija s više od 14.000 sudionika. Bio je član Programskog odbora ECCMID-a od 2010. do 2020.

Laboratorij prof. Poljaka nudi 80 različitih molekularnih i seroloških testova, a također radi na razvoju novih molekularnih dijagnostičkih metoda, poboljšanju i napretku viroloških metoda/testova.

Istraživanja prof. Poljaka i njegovih suradnika usmjerena su na sve dijagnostičke aspekte i genetsku heterogenost humanih papiloma virusa, virusa humane imunodeficijencije, virusa hepatitisa C, virusa hepatitisa B, koronavirusa, H. pylori i M. tuberculosis, etiopatogeneze glave i karcinomi vrata, etiopatogeneza i prirodnu povijest benignih tumora povezanih s HPV-om te intrahospitalni i neuobičajeni prijenos mikroorganizama krvlju.

Autor je 442 originalna istraživanja ili pregledna članka objavljena u časopisima koje citira PubMed. Radovi su mu citirani više od 16 600 puta (Hirschov indeks = 62).

Kao pozvani predavač je održao više od 420 predavanja na međunarodnim i domaćim znanstvenim i stručnim skupovima.

Suradnik je urednika časopisa Journal of Clinical Virology, urednik časopisa mBio, časopisa Journal of Infection in Developing Countries i Acta Dermatovenerologica APA te član uredničkog odbora časopisa Journal of Clinical Microbiology, AIDS Reviews, Expert Review of Anti-Infective Therapy and Tumor Viruses Research. Radi kao recenzent na više od 80 znanstvenih časopisa.

Bio je mentor na 35 doktorskih disertacija iz područja kliničke mikrobiologije, a 2016. godine proglašen je doktorskim mentorom godine u Sloveniji.

Profesor Poljak je dobitnik prestižne nagrade za postignuća u karijeri Panameričkog društva za kliničku virologiju (PASCV) The PASCV Diagnostic Virology Award 2018. kojom se odaje priznanje pojedincu čiji je doprinos dijagnostici virusa imao veliki utjecaj na tu disciplinu.

Godine 2021. izabran je za člana Američke akademije za mikrobiologiju (F-AAM).

prof. dr. sc. Ivan Vasilj, dr. med.
Mostar, Bosna i Hercegovina

Redoviti je profesor na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru od 2017. godine. Rođen je 1959. godine u Mostaru. Osnovnu školu i gimnaziju završio je u Čitluku, a Medicinski fakultet na Univerzitetu u Sarajevu. Magistrirao je i doktorirao na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Specijalizirao je i specijalistički ispit iz epidemiologije položio u Zagrebu. Za stručni rad dobio je naziv primarijus u Federalnome ministarstvu zdravstva Sarajevo.

Obnašao je dužnost prodekana za znanost Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru (2011.-2013.) i dekana Fakulteta zdravstvenih studija (2013.-2021.). Od 2021. do danas je pomoćnik rektora. Voditelj je doktorskoga studija „Zdravstvene znanosti“ na Fakultetu zdravstvenih studija, pročelnik katedre Epidemiologija i statistika na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, pročelnik katedre za socijalno zakonodavstvo na Fakultetu zdravstvenih studija te pročelnik katedre Javno zdravstvo na Farmaceutskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Organizator: Conventus Credo d.o.o. • Bogišićeva 2, 10 000 Zagreb • MB: 2102510 • OIB: 94766180676 • ID: HR-AB-01-08057163.

Tel. +385 1 4854 696, +385 1 4854 697 — Fax. +385 1 4854 580 — E-mail. danijela@conventuscredo.hr